poniedziałek, 14 lipca 2014

Malowniczą trasą z Opola do Tarnobrzega

Most nad Wisłą tuż przy wjeździe
o Tarnobrzega
Lubicie podróżować samochodem? Ja osobiście odczuwam dużą satysfakcję z jazdy automobilem ;-) Niestety pomimo, że z centrum Opola do centrum Tarnobrzega jest ok. 310 km to czas przejazdu dłuży się niemiłosiernie... i średnio wynosi ok. 5 godzin. Czas spędzony w samochodzie wydłuża się w przypadku wszelakich objazdów czy ruchów wahadłowych bądź też utrudnień w postaci przepasanego bydła przez jezdnię w mniejszych miejscowościach ;-) Trudy pięciogodzinnego przejazdu wynagradza z pewnością malowniczość terenów, które rozpoczynają się niebawem po opuszczeniu województwa śląskiego.


Szerokość geograficzna niemal identyczna

Kiedyś coś mnie tknęło i sprawdziłem sobie na jakiej szerokości geograficznej leżą oba miasta, ponieważ gołym okiem można zauważyć pewne podobieństwo usytuowania Opola i Tarnobrzega. Gdybyśmy przyłożyli na mapie linijkę w punkcie startowym i końcowym ujrzelibyśmy praktycznie linię prostą! Jak podaje Wikipedia wartości geograficzne wyglądają następująco:
  • Tarnobrzeg 50°35′N 21°41′E
  • Opole 50°39′53″N 17°55′37″E

Trasa Opole - Tarnobrzeg
Czyż nie są prawie identyczne? ;-) 

Cztery województwa w 300 km


W Polsce mamy 16 województw w tym opolskie, które po usilnych protestach m.in. mieszkańców Opola udało się zachować po reformie administracyjnej. Gdyby wliczyć w trasie przejazdowej Opolszczyznę jako miejsce startowe przez które należy przejechać ok. 50 km aby znaleźć się już w województwie śląskim, to zaliczamy przejazd przez aż cztery województwa! 
  • opolskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • podkarapckie

Najgorszy odcinek do pokonania to właśnie wspomniana część opolsko-śląska, która dłuży się niemiłosiernie. Na dowód moich słów niech posłużą liczby na odcinku 100 km. Na przejazd z Opola w stronę Lublinca, który liczy ok. 63 km trzeba poświęcić co najmniej godzinę czasu! Natomiast pierwsze 100 km, które kończą się mniej więcej w miejscowości Koziegłowy z pięknym ryneczkiem, na którym warto przystanąć i zrobić sobie pamiątkową fotografię z trzema koziołkami, zajmuje aż 1 godzinę 40 minut!  Gdy doliczycie po drodze korki oraz remonty chociażby tuż przed wjazdem do Lublińca, gdzie przebudowywane jest skrzyżowanie ułatwiające dojazd do nowo budowanej galerii handlowej, czas przejazdu może oscylować w okolicy 2 godzin!
  • Opole - Lubliniec 63 km, czas przejazdu 1 godzina
  • Opole - Koziegłowy 102 km, czas przejazdu 1 godzina 40 minut
Trasa Opole - Koziegłowy, czyli 100 km w prawie 2 godziny ;-)
Mimo, że czas przejazdu przez Śląsk jest niebotycznie długi, to należy podkreślić, że w ciągu ostatnich dwóch lat jakość dróg znacznie się poprawiła dzięki licznym remontom, a co za tym idzie zwiększyło się bezpieczeństwo przejazdu.

Po drodze zobaczycie miasto Koszęcin, w którym spotkać można latające spodki

Po opuszczeniu Śląska i wjeździe w województwo świętokrzyskie droga staje się nieco przyjemniejsza i szybsza Pojawia się coraz więcej dłuższych odcinków, na których można śmiało jechać 90 km/h poza terenem zabudowanym, a wielkim ułatwieniem i oszczędnością czasu jest dość świeża obwodnica Jędrzejowa, na który się kierujemy po wyjeździe ze Szczekocin. Tak gwoli ścisłości to właśnie w Szczekocinach w samym centrum miasteczka prowadzony jest remont głównej jezdni. Kierowcy muszą korzystać z ruchu wahadłowego przez co tworzą się korki. Musicie uzbroić się w cierpliwość... Tuż przed Szczekocinami czeka Was dość długi odcinek, bo kilkunastokilometrowy odcinek drogi, gdzie można nieco przycisnąć gaz do dechy w granicach rozsądku oczywiście ;-) Przy wjeździe do Szczekocin przywitają Was trzy duże...kosy związane oczywiście z  bitwa pod Szczekocinami, która miała miejsce 6 czerwca 1794 roku. Pozostając przy wątku turystycznym wrócę do miasta Jędrzejów, gdzie warto wstąpić aby obejrzeć klasztor Cystersów, w którym znajdują się relikwie błogosławionego Wincentego Kadłubka.



Moim ulubionym odcinkiem trasy jest droga usytuowana mniej więcej za Jędrzejowem w stronę Kijów, Chmielnika, Szydłowa do Staszowa, która po remoncie w okolicach Kurozwęk pozwala na szybszą jazdę. Po drodze warto delektować się pięknymi krajobrazami licznych sadów owocowych, pagórkowatymi drogami oraz wspaniałym zamkiem/osadą w Szydłowie, gdzie odbywają się coroczne kabarety Noc z duchami organizowanymi przez Telewizję Polską.

O tym, że droga za Śląskiem jest dużo szybsza niech świadczy fakt, że trasę Koziegłowy - Tarnobrzeg licząca 204 km można pokonać w niecałe 3 godziny.

Trasę Koziegłowy - Tarnobrzeg można pokonać w niecałe 3 godziny

Droga Staszów - Osiek czynna od 30 sierpnia

Wszystko byłoby idealne, gdyby nie fakt, że od ponad roku nieczynny jest odcinek drogi Staszów - Osiek. Ponad 17 kilometrowy odcinek snujący się przez lasy, gdzie można nadrobić Właśnie w Staszowie kończy się idylla niezwykle sympatycznego odcinka drogi do Tarnobrzega. W Staszowie musimy odbić na Połaniec przejeżdżając przez Rytwiany, miejscowość która ciągnie się przez ładnych kilometrów. Tutaj również prowadzone są roboty drogowe, ale jezdnia jest ogólnie przejezdna. Droga Staszów - Osiek miała być przejezdna już 30 czerwca, ale plany się zmieniły i zostanie udostępniona dla ruchu dopiero 30 sierpnia... Szkoda, bo dzięki niej można zaoszczędzić ok. 20-25 min czasu przejazdu. No ale czasami trzeba trochę pocierpieć, aby w przyszłości jeździło się lepiej :-) Przy dodatkowym objeździe musicie liczyć łącznie ok. 330 km trasy.

We wspomnianym Osieku polecam zatrzymać się zajeździe pod Dębami, który oferuje wyśmienite dania obiadowe w bardzo przystępnych cenach, a obsługa jest rewelacyjna ;-)

Podsumowanie

Trasą, która starałem się dość szczegółowo opisać przedstawiam na załączonej poniżej mapie. Tak jak wspomniałem na wstępie średni czas przejazdu wynosi ok. 5 godzin. Czasem można urwać kilkanaście minut w przypadku wolnego dnia, gdzie ruch na drodze jest mniejszy. Oczywiście uważajcie na radary stacjonarne i przenośne, których nie brakuje. Nowy postawiono w miejscowości Chlewice, a tuż przed obwodnicą Jędrzejowa dość często można spotkać strażników miejskich z przenośnymi fotoradarami na bardzo krótkim odcinku ograniczenia prędkości do 50 km/h.

Koszty przejazdu w zależności od posiadanego samochodu oraz cen benzyny będą zbliżone do ok. 200 zł w obie strony. Małą ciekawostką jest fakt, że ceny benzyny są Pb95 są minimalnie niższe w Opolu aniżeli w Tarnobrzegu, choć to kwestia 2-3 groszy na litrze.


Pokaż Polska na większej mapie

 
Gdy już dojeżdżam do Tarnobrzega kieruję się w stronę Sobowa, gdzie czeka na mnie mój mały kochany syneczek dla którego pokonam wszystkie objazdy czy radary ;-)

Mój najważniejszy cel podróży do Tarnobrzega jest zawsze przy mnie :-)
Czytaj również: O Sobowie słów kilka